potoczki-ikony

Nasz piękny region

Aktualności / Blog

Potoczki 7, Ząb

Wioska mistrza - Ząb

zab

Każdy plan wycieczki na Podhale powinien obowiązkowo uwzględniać Ząb jako jeden z przystanków. Ta niezwykle malownicza wioska może poszczycić się barwną historią i tytułem jednej z najwyżej położonych miejscowości w Polsce.

Ząb rozciąga się wzdłuż Pogórza Gubałowskiego, granicząc od strony południowej z Zakopanem i z Bustrykiem od północy. Średnia wysokość obszarów zamieszkałych leży na wysokości 1013 m n.p.m., jednak lasy i łąki rozpościerają się aż do wysokości 1040 m n.p.m.
Wieś została założona w 1620 r, ale jako samodzielna osada funkcjonuje dopiero od pierwszej połowy XIX wieku. Wcześniej losy wioski były bardzo burzliwe - grunty przechodziły z rąk do rąk, często drogą przemocy. Tradycje pasterskie i rolnicze, z których Ząb słynie, są pielęgnowane i podtrzymywane do dnia dzisiejszego przez jej mieszkańców, których obecna liczba wynosi ok. 1530 osób.

Od blisko 50 lat wioskę rozsławia zespół ludowy Zbójnicek, któremu dzielnie depcze po piętach dziecięcy Mały Zbójnicek. Ząb zasłynął także jako ośrodek hafciarstwa ludowego i miejsce, w którym wychowało się wiele znakomitych postaci, m.in. narciarze Józef Łuszczek, Stanisław Bobak a także dwukrotny mistrz olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich - Kamil Stoch. W Zębie mieszkał również kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

Ze względu na specyficzne położenie i liczne zabytki, Ząb jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Przyjezdni mogą tu podziwiać blisko stuletni drewniany kościół parafialny z przepięknym ołtarzem z płaskorzeźbami autorstwa Wojciecha Brzegi, liczne kapliczki oraz obsadzony limbami cmentarz, z którego rozpościera się widok na Tatry.

 

Tags: Kamil Stoch, Tatry, Podhale

Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net