potoczki-ikony

Nasz piękny region

Aktualności / Blog

Potoczki 7, Ząb

Osiągnięcia Kamila Stocha w sezonie 2017/2018

Tego człowieka nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jednym z naszych najbardziej lubianych i utalentowanych sportowców. Ciężko pracujący, cały czas zwiększający swoje możliwości, skoczek narciarski, podbił serca polskich kibiców swoim uporem i walecznością. Żona Kamila Stocha, wiernie towarzyszy mu podczas zawodów i dopinguje swojego męża. O jego sukcesach również można mówić dużo, jednak skupmy się na tych, które udało się odnieść w ostatnim sezonie.

Kamil Stoch — podstawowe informacje

Kamil urodził się 25 maja, 1987 roku w Zakopanem. Jest zawodnikiem KS Eve-nement Zakopane. Czterokrotnie reprezentował nasz kraj w olimpiadzie, gdzie trzykrotnie był indywidualnym mistrzem. Zdobył dwa tytuły w 2014 roku oraz jeden w 2018. Kamil Stoch zwyciężył również w pucharze letnim w 2010 roku. Wyłącznie w polskich pucharach zdobył dwadzieścia siedem medali na zimowych i letnich mistrzostwach, warto dodać, że dziesięć z nich było złotych. Jest również posiadaczem najdłuższego skoku narciarskiego w Polsce (251,5 m, które uzyskał w Planicy w 2017 roku). Najlepszy polski sportowiec w plebiscycie Przeglądu Sportowego w 2014 i 2017 roku. Kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu Holmenkollen. Pierwsze swoje punkty pucharowe Kamil Stoch zdobył w Pragelato w 2005 roku po zajęciu siódmego miejsca. Po raz pierwszy stanął na podium w 2011, dokładnie 23 stycznia w miejscu urodzenia — Zakopanem. W ramach Pucharu Świata zwyciężył w 31 konkursach i 57 razy stanął na podium.

Jaki był sezon 2017/2018 dla Kamila Stocha?

Według wielu jest to jeden z najlepszych okresów w karierze sportowej Kamila. Sezon ten rozpoczął od drugiego miejsca w konkursie drużynowym w Wiśle podczas listopadowego turnieju. Nasza drużyna przegrała jedynie z Norwegami. Ten sam wynik Kamil Stoch osiągnął na tych zawodach indywidualnie. Na przełomie 2017 i 2018 roku rozpoczął fenomenalny rajd i wygrał wszystkie konkursy w Turnieju Czterech Skoczni. Jedynie Sven Hannawald może się poszczycić takim osiągnięciem. Dodatkowo, jako jedyny zawodnik w historii dokonał tego, broniąc tytułu triumfatora Turnieju Czterech Skoczni. Niezwykłym jest również fakt, że Kamil jest jednym z trzech zawodników (obok Hannawalda i Helmuta Recknagela), którzy posiadają pięć zwycięstw w tym prestiżowym konkursie, jedno po drugim. Dzięki tym osiągnięciom wysunął się on na prowadzenie, także w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Loty narciarskie

Podczas zawodów lotów narciarskich na skoczni Kulm w Tauplitz, odbywających się 13 stycznia, Kamil Stoch początkowo zajmował 23 miejsce, aczkolwiek dwóch skoczków posiadało nieprzepisowe kombinezony i po odkryciu tej sprawy, zostali oni zdyskwalifikowani. W efekcie, Kamil Stoch osiągnął 21 miejsce w tej rywalizacji, a wygrał ją Norweg - Andreas Stjernen.

Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich, które odbyły się 20 stycznia, przyniosły nam - za sprawą Kamila - srebrny medal. Skoczek przegrał jedynie z Danielem-André Tande. Rywalizacja drużynowa skończyła się dla Polaków zajęciem trzeciego miejsca. Nieco lepsi okazali się Norwegowie i Słoweńcy.

Puchar Świata

W ramach Pucharu Świata, w niemieckiej miejscowości Willingen, odbywał się od 2 do 4 lutego, konkurs Willingen Five. Nasz skoczek wygrał premierową edycję, poprzez zdobycie największej ilości punktów we wszystkich pięciu seriach. Kamil Stoch w klasyfikacji generalnej objął prowadzenie, wyprzedzając Johanna André Forfanga. W konkursie zaliczanym do Pucharu Świata, Polak uplasował się na drugim miejscu, zaraz za Norwegiem.

Raw Air

18 marca na skoczni Vikersundbakken, odbywały się zawody z cyklu Raw Air. Nasz zawodnik zmiażdżył przeciwników, obejmując nad nimi prowadzenie. Kamil posiadał aż 37 punktów przewagi nad zajmującym drugie miejsce Robertem Johanssonem. Ów przewagę skoczek zdobył na skoczniach Holmenkollbakken w Oslo oraz Lysgårdsbakken w Lillehammer i Granåsen w Trondheim.

Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net