potoczki-ikony

Nasz piękny region

Aktualności / Blog

Potoczki 7, Ząb

Od kiedy zacząć uczyć dzieci jazdy na nartach?

Jak z większością spraw dotyczących dzieci, nie istnieją jednoznaczne wytyczne kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach. Każde dziecko jest inne i każde wymaga indywidualnego podejścia, bo jedna z podstawowych zasad mówi: nic na siłę. Ogólnie przyjęty, odpowiedni wiek na rozpoczęcie nauki to 4-5 lat, ale oczywiście zdarzają się dzieci gotowe już w wieku 3 lat i takie, które mając 6, dopiero będą w stanie spróbować swoich sił na dwóch deskach.

Jak przygotować dziecko fizycznie do nauki jazdy na nartach?

Dzieci uwielbiają ruch i kochają śnieg, już od najmłodszych lat swojego życia, ale to za mało, aby mogły stawiać swoje pierwsze kroki na nartach. Aby rozpocząć naukę, ale jednocześnie nie zrazić naszej pociechy do tego pięknego sportu i nie narazić jej na niepotrzebne kontuzje, należy naukę zamienić w zabawę, a dziecko przygotować odpowiednio fizycznie. Nie należy dziecka nie przyzwyczajonego do intensywnego wysiłku od razu zabierać na wielogodzinne przebywanie na stoku. Wysiłek należy stopniować i nie zmuszać do niczego malucha, aby go od razu na starcie nie zniechęcić. Już jakiś czas przed wyjazdem w góry warto przygotowywać malucha do wysiłku fizycznego regularnie zachęcając go do wykonywania ćwiczeń i aktywności fizycznej.

Zima w Zębie 2019

Od czego zacząć lekcje narciarstwa?

Lekcje należy zacząć od prób na płaskim terenie, aby młody narciarz mógł przyzwyczaić się do sprzętu przypiętego do nóżek. Dobrze jest też skorzystać z usług instruktora, który już na starcie skieruje młodego narciarza na właściwe tory, wyeliminuje złe nawyki, a przy tym często ma znacznie więcej cierpliwości niż zatroskani i emocjonalnie zaangażowani rodzice. Można również skorzystać z oferty narciarskiego przedszkola, które w większej grupie dzieci pod okiem instruktorów, nauczy naszą pociechę podstaw jazdy na nartach.

Jaki sprzęt jest potrzebny maluchowi?

Aby nasza pociecha mogła stawiać pierwsze kroki na nartach oczywiście potrzebuje nart, porządnych butów, które zabezpieczą stawy przed urazami i kasku chroniącego głowę. Na pierwszych lekcjach dzieci zazwyczaj jeżdżą bez kijków, bo lepiej uczą się równowagi i lepiej kiedy mają wolne ręce. Na kolejnych lekcjach kijki wchodzą do użytku, bo poprawiają postawę, uczą koordynacji. Temat kijków, to rzecz zależna od instruktora. Jeśli chodzi o narty, to dobrze, aby były lekkie, dobrej jakości. Dziecko, które się uczy, jest jak czysta kartka, na której dopiero zapisujemy nowe nawyki. Warto nauczyć je dobrych zwyczajów, postawy i techniki od samego początku, bo jest to fundament do przyszłych sukcesów i przyjemności z jazdy. Oczywiście oprócz porządnego sprzętu, warto zadbać o ciepłe, ale lekkie i wygodne ubranie dla małego narciarza, które nie będzie krępowało jego ruchów i zapewni odpowiednie ciepło i suchość w trakcie godzin na stoku.

Zima w Zębie 2019

Ile to kosztuje?

Na początku, kiedy dziecko się uczy, a my jeszcze nie wiemy, czy połknie bakcyla narciarstwa, dobrze jest wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni. Wypożyczenie pełnego ekwipunku dla dziecka (narty, buty, kijki i kask), to koszt od 15 zł za godzinę do około 40 zł za dobę, w zależności od potrzeb. Lekcja z instruktorem to koszt dość wysoki, bo około 70 zł za godzinę, ale jest to pewnego rodzaju inwestycja, ponieważ dziecko które złapie solidne podstawy, osiągnie również efekty. Jeśli zdecydujesz się kupić sprzęt dla swojego malucha, warto zaopatrzyć się w sprzęt używany. Dzieci z racji swojego tempa wzrostu muszą praktycznie co roku wymieniać sprzęt, dlatego nawet używany, często wygląda jak nowy, a cena będzie nawet o połowę niższa. Można poszukać na grupach na fb, olx lub na lokalnej giełdzie używanego sprzętu.

Zima w Zębie 2019

Jakie są inne możliwości?

Oprócz narciarstwa dzieciaki mogą uczyć się również snowboardu lub narciarstwa biegowego. Jeśli chodzi o biegówki to 5-6 latek powinien już sobie poradzić z utrzymaniem równowagi, choć tak jak w każdym sporcie, aby osiągnąć grację, należy potrenować, a początki mogą być zabawne. Jeśli chodzi o snowboard, to z racji, iż wymaga on większych umiejętności, gibkości i koordynacji ruchowej, zaleca się pierwsze lekcje dopiero około 6-7 roku życia i również w zależności od sprawności dziecka.

Zima w Zębie 2019

Generalnie próby w formie zabawy można podejmować z dziećmi od kiedy pewnie stąpają po ziemi, ale lekcje techniki i pierwsze zjazdy możliwe są dopiero po osiągnięciu przez dziecko pewnej dojrzałości emocjonalnej i ruchowej. Nie warto więc ambicjonalnie, za wcześnie, zmuszać dzieci do czegokolwiek. Każdy czas jest dobry, aby zacząć naukę, o ile uczeń jest gotowy.

Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net